Урок розвитку зв'язного
мовлення у 1 класі, вчитель початкових класів Чаусівського НВК №1 Павлюковська
Антоніна Григорівна.
Тема:
Складання «добрих» казок
Мета: ознайомити
учнів з представником зимуючих птахів –
синичкою, вчити помічати ознаки, притаманні цій пташці; на основі власних
спостережень вчити складати казку за опорними словами та запитаннями; поглибити
знання дітей про Сонце як джерело життя
на землі, вчити послідовно і логічно висловлювати думки; розвивати творчу уяву
та образне мислення; збагачувати мовлення учнів образною лексикою; виховувати
любов до природи, дбайливе ставлення до пернатих та всього навколишнього.
Обладнання: грамзаписи
співу синички та пісні «Вийди, вийди сонечко», таблиці «Зимуючі птахи», «Сонце
– небесне світило», набір ілюстрацій із зображенням птахів.
Хід уроку:
1. Організація класу до роботи на уроці
Створення емоційного настрою
Доброго дня, вам ліси і
поля.
Доброго дня, планета Земля.
Щастя й здоров’я всім людям
бажаю.
З радістю в школу до знань
поспішаєм .
1.2. Повторення правил поведінки на
уроці у віршованій формі
Спитає вчитель – треба
встати.
Дозволить сісти – тихо
сядь.
Сказати хочеш – не кричи.
А тільки руки підніми.
2. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Робота над загадками
- Що сходить без насіння?
(сонце)
- Мету , мету – не вимету,
несу, несу – не винесу, пора прийде - само піде. (Сонце)
Гарне, добре, на всіх дивиться, а людям на себе не дає дивитися.
(Сонце)
Бесіда
-
Звісно. У всіх загадках
мова йшла про сонце.
-
А які слова вам допомогли
відгадати третю загадку? (Гарне, добре)
-
Яке із цих двох слів
найбільше подобається ГАРНЕ чи ДОБРЕ і
чому?
3. Мотивація навчальної діяльності
3.1. Повідомлення теми і мети уроку
- Слово ДОБРЕ мені також дуже подобається. І на
сьогоднішньому уроці я б хотіла з вами
поговорити про ДОБРО.
- А ви не заперечуєте?
- То ж темою нашого уроку РЗМ буде «Складання
«доброї» казки про Сонце».
-
Ви дізнаєтеся багато
цікавого про Сонце як небесне світило, про його значення в житті людей, тварин
і всього живого. Якщо будемо гарно працювати, то складемо казочку і намалюємо до неї малюнок.
-
То ким будемо сьогодні на
уроці, якщо складатимемо казки і малюватимемо ілюстрацію?
-
Хто мріє стати казкарем?
-
А хто художником?
-
А що потрібно робити, щоб
мрії здійснилися?
-
А хто з вас займається у
гуртку «Умілі руки»?
3.2. Відгадування загадки-добавляночки Л. І. Глібова «Котилася тарілочка»
Котилася тарілочка по
крутій горі
Забавляла любих діток у
моїм дворі.
Нам тієї тарілочки чому не
любить –
Хорошая тарілочка і як жар
горить.
Прийшла баба –сама чорна і
чорний жупан,-
Заховала тарілочку у синій
туман.
Постихали співи й жарти у
дворі моїм,
Золотої тарілочки стало
жаль усім.
Золотую тарілочку всі
знають давно
То на небі ……. (сонце) ясне на весь
світ одно.
Чорна баба -….(нічка)
темна із давніх-давен
Покриває все на світі , як
погасне день.
-
То які ж слова ви
добавляли? (сонце, ніч)
-
Що таке «крута гора»?
-
А хто така «чорна баба»?
-
А як у загадці назване сонечко? (золота
тарілочка, як жар горить, сонце ясне.)
-
Чому ж люди називають сонечко найкрасивішими
словами і так сильно люблять його?
(Світить і дає тепло)
3.3.
Постановка проблемних завдань
-
Чи задумувалися ви над тим, що б сталося на
Землі, якщо б погасло Сонце? (Настала б
чорна ніч, усе померло б. Не стало б на Землі зелених полів, ні садів, річок та
морів.)
-
Так, якби раптом погасло
Сонце, то не стало б на Землі ні зелених квітучих садів та полів, не було б
могутніх рік та морів. Загинули б люди,
звірі і птахи.
-
Пригадайте, які дні і ночі
влітку? А взимку? Чому?
-
Коли Сонце ходить по небу
низько, то посилає довгі тіні, а коли високо – то короткі тіні.
-
А як поводять себе птахи
влітку? А взимку?
-
Чому таке відбувається?
-
Чого вони бояться?
-
То чого ж не вистачає
рослинам, тваринам і людям
взимку? (сонячного тепла)
-
То що ж потрібно, щоб
існувало життя на землі?
-
Для життя потрібне сонячне тепло .
3.4. Розповідь про Сонце як
небесне світило.
Сонце - небесне світило, величезна вогняна куля. Там
така температура, що до Сонця й на
тисячі кілометрів не можна наблизитися. Сонце знаходиться від нас дуже
далеко. Воно безперечно посилає нам на
Землю світло і тепло, такі необхідне для життя на Землі.
3.5. Гра –висновок «Що таке
Сонце» з пазлами
-
Сонце – небесне світило.
-
Сонце – джерело життя на
Землі.
-
Сонце – велика вогняна
куля.
3.6. Бесіда про слова з
прямим і переносним значенням
-
Сонце кидає на землю гарячі промені.
-
Сонце кидає на землю золоті
промені.
|